Kutatgató

Szirbik Miklós emlékezete

2017 a reformáció 500. emlékéve, melyről méltó módon szeretnénk blogunkon is megemlékezni. A megemlékezéseinkből nem maradhat ki Egyesületünk névadójának, Szirbik Miklósnak a városért tett tevékenységeinek öröksége, emlékezete.

szirbik1

Szirbik Miklós példátlan prédikátori és várostörténet-írói tevékenységéről sok helyen olvashattunk már az elmúlt években, évtizedetekben.

Egyik feladatunk, hogy emlékét méltó módon megőrizzük,

s minél több helybéli lakos megismerje és példát merítsen az ő munkásságából. Műve, a „Makó városának közönséges és az abban lévő reformata ekklé’siának különös leírása 1835” minden makói lokálpatriótának kötelező olvasmány. Elképzelni sem tudjuk, hogy az ő munkája nélkül mennyivel szegényebb lenne ma a helytörténetünk.

14714800_672358036256255_8359821361829286213_o

Szirbik Miklós emlékezete városunkban:

  • Az MNL CSML Makói Levéltárának kutatóterme Szirbik Miklós nevét viseli. Itt kiállítás is megtekinthető Makó város első történetírójáról.
  • Szirbik Miklósról utcát neveztek el a református iskola és templom között.

szirbik15

  • 1996-ban megalakult a Szirbik Miklós Társaság, amely helytörténeti kutatásokat támogató, helyismereti műhely megteremtésén munkálkodó közösség volt. 2011-ben a Társaság megszűnt.
  • 2008-ban megalapították a Szikszai György – Szirbik Miklós Emlékházat Makón, amely kiállítóhelyként bemutatja a város református közösségének helytörténeti értékeit.
  • 2014-ben felavatásra került Szirbik Miklós mellszobra a makói Széchenyi téri szoborparkban.

szirbik_miklos_szobor_mako

  • 2015 júliusában megalakult a Szirbik Miklós Egyesület. A Szirbik Miklós Társasághoz hasonlóan a helyi lokálpatrióta szellemiséget erősíti. Az Egyesület kezdeményezésére 2016-ban a református egyházzal közösen felújíttatta Szirbik Miklós sírját.

Vizi Dávid Máté

Vélemény, hozzászólás?

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöljük.